Нова стъпка по стъпка карта за мекотели



Тялото на животните наподобява червей. Морски мекотели, обитаващи колонии на хидровидни и корали, по които пълзят. Специализираният им начин на живот е причина да се редуцира голяма част от мантийната обвивка, ктенидиите и отчасти крака.

Повечето остават в седиментите на дъното на водните тела, въпреки че някои - като главоногите - плуват свободно.

Двукрилите са наречени така заради сдвоените си черупки. Черупките на двучерупчетата се състоят от две половини, огледални изображения една на друга, които са съединени в единия край от гъвкава панта. Всяка половина е асиметрична и закръглена, така че когато е затворена срещу противоположното си число, това образува куполно пространство близо до шарнирния ръб на черупката, което побира по-голямата част от тялото на двучерупчестата и се стеснява към ръба на черупката, която се отваря.

Скрива се. Не, не съвсем. Едно връхче от пипало се показва от дупчицата, опипва наоколо, грабва няколко малки камъчета и запушва входа. Готово. Вече е на сигурно място за през нощта. 

Някои водят придънен начин на живот като използват естествени отвори и цепнатини между мекотели камъните и коралите, за да се крият.

Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси

Съвременните октоподи са разнообразна шайка. Дофлейно­вият октопод е гигантски.

Те могат също да препоръчат други мерки, за да се гарантира, че вирусът няма да се предава по-нататък.

Мекотели с билатерална симетрия. Притежават видоизменен крак във формата на пипала, чийто брой е различен. Черупката е редуцирана значително или напълно липсва, но при наутилусите е чудесно развита.

Со исклучок на цефалоподите, мекотелите се во голема мера нежни вегетаријанци. Копнените гастроподи како што се полжавите и голтките јадат растенија, габи и алги, додека огромното мнозинство на морските мекотели (вклучувајќи ги и бивалвите и другите видови кои живеат во океаните) опстојуваат од растителна материја растворена во водата, која ја внесуваат со хранење со филтер.

Повеќето остануваат во седиментите на дното на водните тела, иако неколку - како што се цефалоподите - слободно пливаат.

Мекотелите имат вторична телесна празнина, известна като целом. Същата при повечето от видовете е изпълнена от съединителна тъкан.

Красотата и благодатта на конете във фотографиите на воечек кваатовски

хитоните, кои се приспособени да живеат на тврди подлоги;

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *